Ana sayfa Arguvan Arguvan’da salgın hastalık mı var?

Arguvan’da salgın hastalık mı var?

336
0
PAYLAŞ

Arguvan Asmaca köyü Ömerağa mezrası içme suları kirlenmesinden dolayı salgın hastalıklar baş gösterdi. Çok sayıda çocuğun hepatit teşhisi ile tedavi gördüğü öğrenildi. Malatya İl Sağlık Müdürlüğü yerinde yaptığı çalışmalarla içme suyunun sağlıklı olmadığı belirtildi.

Asmaca köyü muhtarı Mehmet Ali Ateş “Köyümüzün Ömerağa Mezrası içme suyu zaten yeterli değildi. Şu anda kullanılan kuyu dere yatağında olup yukarıda çeşitli yerleşim yerlerince kanalizasyon atıklarıyla tehdit altında olduğu bilinmekte. Sağlık müdürlüğünce kullanıma uygun olmadığı söylenmekte. Bu sorunu çözmek için sayın kaymakamımızın da yardımlarıyla İl Özel İdaresi yeni bir sondaj kuyusu açtı. Açılan sondaj kuyusu saniyede yaklaşık 8 litre çıkan suyun tahlil sonuçları içilebilir olup köyün ihtiyacına karşılayacak durumdadır. Bu suyun mevcut şebekeye aktarılması sorunu çözecektir. Acilen proje çalışması yapılarak problemin çözümü için yetkili makamlardan yardım bekliyoruz” dedi.

Asmaca Ömerağa mezrasın da olduğu gibi, Arguvan köylerin de kanalizasyon sorunu bir çok köyün bu şekilde tehdit altında olduğu biliniyor. Bu konuda gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir.

kaynak : www.malatyaaksiyon.com/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here