Ana sayfa Yurttan Haberler Dersim’de binlerce kişi doğa katliamına karşı yürüdü

Dersim’de binlerce kişi doğa katliamına karşı yürüdü

302
0
PAYLAŞ

13. Munzur Festivali’nin son gününde düzenlenen “Munzur Özgür Akacak” yürüyüşüne yüzlerce yurttaş katıldı. Dersimliler, yaşam alanlarının HES, maden ocağı ve kalekollarla tahrip edilmesine izin vermeyeceklerini duyurdu.

153

Seyit Rıza Anıtı önünde buluşan Dersimliler, “Tarihimize, kültürümüze, inancımıza, dilimize ve doğamıza sahip çıkıyoruz” pankartı açarak utanç gölü adını verdikleri baraj gölüne yürüdü. Dersimliler yürüyüş boyunca “Munzur özgür akacak”, “Dersim’de baraj istemiyoruz”, “Dersim’de kalekol istemiyoruz”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı.

Jara Gola Çetu Parkı’nda yapılan açıklama öncesinde Gezi direnişinde öldürülen gençler için bir saygı duruşunda bulunuldu, Yürüyüşe katılan Ekoşin Grubu ise yürüyüş boyunca trampetler çaldı. Yapılan açıklamada Dersim doğasının HES’ler ve maden ocaklarıyla katledilmek istendiğine dikkat çekilerek Dersim halkının buna izin vermeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, “Doğamıza, yaşam alanlarımıza sahip çıkacağız. Gezi direnişi de gösterdi ki direnenler kazanır. Biz kazanacağız, kapitalizm kaybedecek” denildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here