Ana sayfa Arguvan MİLLETVEKİLİNİN ŞAŞKINLIK YARATAN AÇIKLAMASINA CEVAP

MİLLETVEKİLİNİN ŞAŞKINLIK YARATAN AÇIKLAMASINA CEVAP

258
0
PAYLAŞ

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’in 11. Türkü Festivalinde sanatçı Kutsal Evcimen’in söylediği “Eşşek Sıpaları” adlı türküye tepki göstermesine anlam veremediğini belirterek “Bu türkü 25 yıl önce Aşık Fakiri tarafından söylenmiş. Şahin bu türküden neden alınmış anlayamadım” dedi.

AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’in açıklamasında önce Arguvan Türkü Festivaline övgüler dizdiğini ve bu festivalin önemine işaret ettiğini kaydeden Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş “Sayın Vekil açıklamasında hakaretleri sıralıyor. Sanatçıya ve Festivali organize eden bizleri suçluyor ve hakaret ediyor. Bir vekile yakışmayacak ifadeler kullanıyor. Sanatçının söylediği türkünün sözlerini neden üzerine alıyor onu da anlamış değilim. Bu türkü Sivaslı Aşık Fakiri olarak tanınan ve şu anda aramızdan ayrılarak vefat etmiş olan Rıza Karahan tarafından 25 yıl önce yazılmış ve okunmuş. Sayın Vekil 25 yıl önce yazılmış bir türkünün sözlerini neden üzerine alıyor ve alınıyor. Bu nedenle Sayın vekilin bizlere hakaret eden sözlerinden dolayı kınıyorum” diye konuştu.

Arguvan Türkü Festivalinin dünyada tek olduğunu ve Türkiye’de de tek Türkü Festivali olduğunu ifade den Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş “Sayın vekilimizden 25 yıl önce söylenen türkünün sözlerinden alınacağına, dünyada bir eşi olmayan türkü festivaline katkı vermesini beklerdik. Bakının Malatya İl Kültür Müdürlüğünün 15 Ağustos 2014 tarihli yazısını sizlere gösteriyorum: Belediyeniz tarafından düzenlenen “Uluslararası Arguvan Türkü Festivali ile ilgili yardım talebi, Bakanlığımız Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce uygun görülmemiştir” diye yazıyor. Bu Malatya’ya yakışıyor mu? Sayın Vekilimiz hakaretler yapacağına bu konuyla ilgilenmesini beklerdik” dedi.

kaynak : arguvan.bel.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here