Ana sayfa Malatya Malatya “Alevi Platformu” Oluşturuldu

Malatya “Alevi Platformu” Oluşturuldu

202
0
PAYLAŞ

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu oluşturuldu.

Malatya’da bulunan Alevi dernek, vakıf ve alevi köy dernekleri bir araya gelerek Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu adı altında bir platform oluşturdu.

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu tarafından konuyla ilgili olarak şu açıklama yapıldı:

“İlk toplantısını Haçovalılar Derneğinde gerçekleştiren Platform, ikinci toplantısını Yukarı Sülmenli Köyü Derneğinde gerçekleştirdi. Toplantıya 3 Alevi Vakfı, 46 Alevi Köy Derneği, 5 mahalle muhtarı ve Alevilerce tanınmış 30 simanın katıldığı toplantıda platformun amacı, hedefi, vizyonu, ilkeleri ve organları oluşturuldu.

Platform amaç olarak, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi “Madde 18- Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak, din veya topluca, açık olarak ya da özel biçimde öğrenim, uygulama, ibadet ve dinsel törenlerle açığa vurma özgürlüğünü içerir” maddesinden hareketle Alevi toplumunun temel hak ve özgürlüklerinin elde edilmesi doğrultusunda, Malatya ilinde bulunan Alevi sivil toplum örgütlerini bir düzlemde buluşturmak” tespitinde bulunuyor.

Platform Vizyon olarak da; “12 İman ve Ehlibeyt inancından aldığı aşk ile, ilimizde Alevilerin temel hak ve özgürlüklerinin savunucusu olarak Alevilerin özgürce ibadetlerini yaptığı mekanlara kavuşması ve ilimizin bir hoşgörü kent haline gelmesini sağlamak şeklinde belirmemiştir.”

malatyahaber.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here