Ana sayfa Malatya Bu Güzelliği de HES’leyecekler

Bu Güzelliği de HES’leyecekler

255
0
PAYLAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Arapgir’deki Kozluk Çayı üzerine kurulması planlanan Hidroelektrik Santrali’nin (HES) Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporunu uygun buldu.

Kozluk Çayı’nın ‘ÇED olumlu’ raporu yöre halkının görüşlerini almak üzere askıya çıkartıldı.
Arapgir’in Geyikpınarı ve Uzunsay Tepesi arasındaki Kozluk Çayı üzerine Osmaniye Enerji tarafından yapımı planlanan ‘Kozluk Regülatörü, Hidroelektrik Santrali (HES) ve Beton Santrali için hazırlanan ÇED Raporunu uygun bulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı raporu askıya çıkardı.
Bakanlık, yöre halkının görüş, öneri ve sorularını almak üzere ÇED raporun askıya çıkartıldığını Arapgir Belediyesi, Arapgir Kaymakamlığı’nın yanı sıra Osmanpaşa, Çiğnir ve Eynir Köyü muhtarlıkları aracılığı ile duyurdu.
Dağ Keçisi, Kınalı Kekliği ve Sarı Balığı’nın yanı sıra birçok hayvan ve bitki türü açısından biyolojik çeşitliliğe sahip Kozluk Çayı’na HES kurulmasını istemeyen Arapgirlilerin tüm itirazlarına karşın Bakanlığın rapora olumlu yanıt vermesi tepkiyle karşılanırken, ilçe halkının ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması için hukuki mücadele başlatacağı ifade ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here