Ana sayfa Arguvan ARGUVAN TÜRKÜLERİ SOKÜM ULUSAL ENVANTER LİSTESİNDE

ARGUVAN TÜRKÜLERİ SOKÜM ULUSAL ENVANTER LİSTESİNDE

306
0
PAYLAŞ

İlçemizin zenginliği olan türkülerimiz “Sözlü Gelenekler ve Anlatımlar/ Gösteri Sanatları” alanında 01.0021 envanter numarası, Malatya coğrafi dağılımı ve 13.03.2013 onay tarihiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterine katılmıştır.

Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterinin oluşturulmasında; insan yaratıcılığının bir kanıtı olarak değeri, kültürel ve toplumsal gelenekler içerisindeki köklülüğü, belirtilen topluluk ya da grubu temsil niteliği, kaybolma riski gibi ölçütler ele alınmaktadır.

Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanter Fişinde Arguvan Türkülerimiz “Kültürel dokusu ve karakteristiği ile öne çıkan ve bir “kaynak yöre” olarak nitelendirilebilecek Arguvan Bölgesi’ne özgü türkülerdir. Arguvan Bölgesi’nin ağırlık merkezi Malatya ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Yörede ağırlıklı olan Alevi-Bektaşi inancının kuvvetli ifade üslubu ile ozanlık geleneğinin coşkunluğu birleşerek Arguvan özgünlüğünü yaratmıştır. Bu edebi üslup müzikal motiflerle bezenerek “Arguvan Ağzı”, “Arguvan Havası” olarak da isimlendirilen ve Türk halk müziği literatüründe önemli bir yer tutan Arguvan türkülerini oluşturmuştur. Sevda, gurbet, ölüm, ayrılık, hasret, yoksulluk gibi alışılagelmiş kavramların yanı sıra Alevi-Bektaşi inanç değerleri, Arguvan yöresi türkülerinde yer alan konulardır. Ağırlıklı olarak uzun hava biçiminde kendini gösteren Arguvan türkülerinin çevre yörelerdeki müzik yapılarına da tesir ettiği gözlemlenebilmektedir.” şeklinde kısaca tanımlanmıştır. Ülkemizde Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterinde, Arguvan Türküleri’nin de katılımıyla 60 unsur yer almaktadır.

İlgili link için tıklayın

arguvan kaymakamlığı resmi sitesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here