Ana sayfa Yurttan Haberler Alevileri yok saydılar

Alevileri yok saydılar

420
0
PAYLAŞ

Diyanet, “Türkiye’de Dini Hayat”ı araştırdı. Tüm mezheplere yer verildi, Aleviler ise yok sayıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 ilde, 37 bin 624 hanede “Türkiye’de Dini Hayat Araştırması” yaptı. Ülkenin yüzde 99.2’sinin Müslüman olduğu sonucuna varılan araştırmada Alevilerin hiçbir kategoride yer almaması, Alevi kurumları tarafından tepki ile karşılandı. Taraf’a konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir yapılan araştırmanın yanlı ve yanlış olduğunu, Türkiye’de yaşayan yaklaşık 20 milyon Alevinin yok sayılamayacağını dile getirdi. Alevi – Bektaşi Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş ise Alevilerin kimliğini ve inancını reddeden Diyanet İşleri Başkanlığının Alevileri yok saymaya devam etmesi karşısında şaşırmadıkların belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Stratejik Planlama ve Yönetimi Daire Başkanı Dr. Gazi Erdem’e bu tepkileri sorduk. Erdem de kendilerinin asıl olarak mezhepleri değil, dini hayatın nasıl yaşandığını araştırdıklarını söyledi. Ancak bu araştırma sonucunda kimi rakamlar ortaya çıktı. Buna göre Türkiye’de İslam dinine mensup olanların mezheplere göre dağılımı ise şöyle: hanefi: yüzde 77.5, şafi: yüzde 11.1, hanbeli: binde 1, maliki: binde 3, caferi: yüzde 1, herhangi bir mezhebe mensup olmayanlar: yüzde 6.3, mezhebini bilmeyenler: yüzde 2.4. Gazi Erdem’e bu araştırmada Alevi mezhebine hiç yer verilmediği eleştirilerini sorduğumuzda Erdem, sonuçların “ameli” mezhepler olduğunu, Aleviliğin ise ancak “itikadi” bir mezhep olabileceğini söyledi.

HANEFİ DEMİŞLERDİR

Gazi Erdem, Alevilerin de kendini ameli mezheplerden “hanefiler” içinde gördükleri için bu seçeneği işaretlemiş olabileceklerini söyledi. Bir diğer ihtimal ise Alevilerin, “herhangi bir mezhebe mensup olmayanlar” grubunda kendini tanımlamış olabileceği. Erdem sonuç olarak araştırmanın Diyanet olarak daha iyi hizmet vermek amacıyla yapıldığını aktardı. Neticede bu araştırmada yok sayılan Aleviler, cemevi gibi ihtiyaçlarını da dile getirememiş ve “daha iyi hizmet” şansını kaçırmış oldu.

Araştırma bizim için yok hükmünde

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Türkiye’de 20 milyona yakın Alevi olduğunu belirterek, araştırmada Alevilerin hiçbir şekilde yer almaması karşısında, “Bizi bu memlekette yaşamıyor görüyorlar” dedi ve tepkisini şu cümlelerle sürdürdü; “Diyanet kendine yakışır araştırma yapmış.” Alevi–Bektaşi Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş, ne Diyanet’in ne de devletin insanların inanç hayatları ile ilgili tasniflerde bulunmasının kabul edilebilir olmadığını belirterek: “Diyanet İşleri Başkanlığı, kurum olarak Alevilerin inkar ve asimilasyonu üzerine kurulu bir yapılanmadır. Bizim açımızdan yok hükmündedir” dedi.

kaynak : taraf.com.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here